UPA1V152MHD6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPA1V152MHD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Stock
99
In Stock :
99
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
2.33A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Length :
20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Voltage - Rated :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.12
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Can
Published :
2015
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
UPA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.981A @ 120Hz
Lead Pitch :
7.493mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Tape
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
1500μF
Impedance :
26mOhm
Terminal Pitch :
7.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
1.98A
Leakage Current :
1.575mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
16mm
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
5000 hours
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Datasheets
UPA1V152MHD6
Nichicon UPA1V152MHD6
UPA 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.98A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can