UPA1C681MPD1TA
Mfr.Part #
UPA1C681MPD1TA
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
645mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
16V
Length :
15mm
Ripple Current :
645mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency :
860mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Pitch :
3.5052mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Impedance :
62mOhm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
HTS Code :
Capacitance :
680μF
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Series :
UPA
Terminal Pitch :
5mm
Life (Hours) :
3000 hours
Datasheets
UPA1C681MPD1TA
Nichicon UPA1C681MPD1TA
UPA 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 645mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can