UPA1C392MHD
Mfr.Part #
UPA1C392MHD
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
2.94A @ 100kHz
Tan Delta :
0.2
Capacitance :
3900μF
Life (Hours) :
5000 hours
Length :
35.5mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Tape
HTS Code :
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Pitch :
5mm
Impedance :
16mOhm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
12.5mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
UPA
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.499A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Leakage Current :
1.872mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Termination :
Radial
Ripple Current :
2.94A
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
UPA1C392MHD
Nichicon UPA1C392MHD
UPA 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.94A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can