UPA1C222MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPA1C222MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
1.607A @ 120Hz
Termination :
Radial
Published :
Voltage :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Life (Hours) :
5000 hours
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Tan Delta :
0.18
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
600 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
20mm
Mount :
Through Hole
Impedance :
29mOhm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.89A
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
2200µF
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Diameter :
12.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.89A @ 100kHz
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
1.056mA
Packing Method :
Tape
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
UPA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
UPA1C222MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPA1C222MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, UPA1C222MHD pinout, UPA1C222MHD datasheet PDF, UPA1C222MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPA1C222MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPA1C222MHD
UPA 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.89A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can