UPA1A122MPD6TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPA1A122MPD6TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.24A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage - Rated DC :
10V
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
10mm
HTS Code :
Dielectric Material :
Aluminum
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±20%
Impedance :
49mOhm
Length :
16mm
Mount :
Through Hole
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
UPA
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
1.054A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
1.24A
Life (Hours) :
4000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
1200μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Datasheets
UPA1A122MPD6TD
Nichicon UPA1A122MPD6TD
UPA 1200μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.24A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can