UP050SL120J-NAC
Mfr.Part #
UP050SL120J-NAC
Description
CAP CER 12PF 50V SL AXIAL
Temperature Characteristics Code :
SL
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Diameter :
2.2mm
Temperature Coefficient :
SL
Length :
3.2mm
Capacitance :
12pF
Datasheets
UP050SL120J-NAC
TAIYO YUDEN UP050SL120J-NAC
12pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050SL120J-NAC Overview
Programs on this device are of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with SL being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
UP050SL120J-NAC Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V