UP050F474Z-A-BZ
Mfr.Part #
UP050F474Z-A-BZ
Description
CAP CER 0.47UF 50V AXIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
-20% +80%
HTS Code :
Capacitance :
0.47µF
Radiation Hardening :
No
Composition :
Ceramic
Diameter :
2.2mm
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated DC :
50V
EAR99
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Characteristics Code :
F
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
F
Number of Terminations :
2
Datasheets
UP050F474Z-A-BZ
TAIYO YUDEN UP050F474Z-A-BZ
0.47μF Ceramic Capacitor -20% +80% F 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050F474Z-A-BZ Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
UP050F474Z-A-BZ Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V