UP050CH100J-KFC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UP050CH100J-KFC
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 50V C0H AXIAL
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0H
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Temperature Characteristics Code :
CH
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
10pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Datasheets
UP050CH100J-KFC
TAIYO YUDEN UP050CH100J-KFC
10pF Ceramic Capacitor ±5% C0H 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C Through Hole Axial
UP050CH100J-KFC Overview
Ceramic capacitor is 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0H.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
UP050CH100J-KFC Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with C0H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V