UP050B822K-B-BZ
Mfr.Part #
UP050B822K-B-BZ
Description
CAP CER 8200PF 50V AXIAL
Ceramic Capacitors
Length :
3.2mm
yes
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.2mm
Capacitance :
8200pF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Through Hole
Series :
P
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±10%
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
UP050B822K-B-BZ
TAIYO YUDEN UP050B822K-B-BZ
P 8200pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B822K-B-BZ Overview
Ceramic capacitor is 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to B.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
UP050B822K-B-BZ Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V