UP050B820K-KEC
Mfr.Part #
UP050B820K-KEC
Description
CAP CER 82PF 50V AXIAL
Temperature Characteristics Code :
B
Temperature Coefficient :
B
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
82pF
Datasheets
UP050B820K-KEC
TAIYO YUDEN UP050B820K-KEC
82pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B820K-KEC Overview
Ceramic capacitor is 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to B.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
UP050B820K-KEC Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V