UP050B561K-NAC
Mfr.Part #
UP050B561K-NAC
Description
CAP CER 560PF 50V AXIAL
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
B
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Capacitance :
560pF
Temperature Characteristics Code :
B
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Multilayer :
No
Published :
Datasheets
UP050B561K-NAC
TAIYO YUDEN UP050B561K-NAC
560pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B561K-NAC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
UP050B561K-NAC Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V