UP050B391K-B-B
Mfr.Part #
UP050B391K-B-B
Description
CAP CER 390PF 50V AXIAL
Capacitance :
390pF
Temperature Coefficient :
B
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Tray
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Characteristics Code :
B
Ceramic
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Multilayer :
No
Datasheets
UP050B391K-B-B
TAIYO YUDEN UP050B391K-B-B
390pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B391K-B-B Overview
This device's program size/dimension is 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
UP050B391K-B-B Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V