UP050B273K-B-BZ
Mfr.Part #
UP050B273K-B-BZ
Description
CAP CER 0.027UF 50V AXIAL
Tolerance :
±10%
Length :
3.2mm
Through Hole
Series :
P
Packaging :
Tray
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Capacitance :
0.027μF
Lead Free
Composition :
Ceramic
Radiation Hardening :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.2mm
Datasheets
UP050B273K-B-BZ
TAIYO YUDEN UP050B273K-B-BZ
P 0.027μF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B273K-B-BZ Overview
This device's program size/dimension is 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
UP050B273K-B-BZ Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V