UP050B223K-B-BZ
Mfr.Part #
UP050B223K-B-BZ
Description
CAP CER 0.022UF 50V AXIAL
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Capacitance :
0.022µF
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.2mm
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
2.2mm
Series :
P
Packaging :
Tray
Datasheets
UP050B223K-B-BZ
TAIYO YUDEN UP050B223K-B-BZ
P 0.022μF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B223K-B-BZ Overview
This device's program size/dimension is 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
UP050B223K-B-BZ Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V