UP050B222K-KFCZ
Mfr.Part #
UP050B222K-KFCZ
Description
CAP CER 2200PF 50V AXIAL
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Package / Case :
Axial
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
P
Lead Style :
Straight
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Radiation Hardening :
Capacitance :
2200pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
B
Diameter :
2.2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
UP050B222K-KFCZ
TAIYO YUDEN UP050B222K-KFCZ
P 2200pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B222K-KFCZ Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is B.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
UP050B222K-KFCZ Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V