UP050B153K-KFCZ
Mfr.Part #
UP050B153K-KFCZ
Description
CAP CER 0.015UF 50V AXIAL
HTS Code :
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Wire
Diameter :
2.2mm
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
P
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Published :
Length :
3.2mm
Capacitance :
0.015µF
Datasheets
UP050B153K-KFCZ
TAIYO YUDEN UP050B153K-KFCZ
P 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B153K-KFCZ Overview
Programs on this device are of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with B being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
UP050B153K-KFCZ Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V