UP050B151K-NAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UP050B151K-NAC
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V AXIAL
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Published :
Capacitance :
150pF
HTS Code :
Multilayer :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
B
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
B
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Style :
Straight
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Datasheets
UP050B151K-NAC
TAIYO YUDEN UP050B151K-NAC
150pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B151K-NAC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is B.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
UP050B151K-NAC Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V