UMW1V4R7MDD1TP
Mfr.Part #
UMW1V4R7MDD1TP
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
EAR99
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
18mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
18mA
Capacitance :
4.7μF
Lead Pitch :
1.4986mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
27mA @ 10kHz
Diameter :
4mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Length :
5mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Dielectric Material :
Aluminum
Datasheets
UMW1V4R7MDD1TP
Nichicon UMW1V4R7MDD1TP
UMW 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 18mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can