UMW1V100MDD1TP
Mfr.Part #
UMW1V100MDD1TP
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
29mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
43.5mA @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminum
Terminal Pitch :
2.5mm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Pitch :
2.0066mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Diameter :
5mm
Ripple Current :
29mA
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
5mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
10μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Datasheets
UMW1V100MDD1TP
Nichicon UMW1V100MDD1TP
UMW 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 29mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can