UMW1V100MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMW1V100MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Ripple Current :
29mA
Lead Pitch :
2.0066mm
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Terminal Pitch :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
29mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Length :
5mm
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Life (Hours) :
1000 hours
Leakage Current :
3.5μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tan Delta :
0.12
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Voltage - Rated :
35V
Applications :
Audio
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Diameter :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
UMW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
43.5mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
UMW1V100MDD
Nichicon UMW1V100MDD
UMW 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 29mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can