UMW1HR33MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMW1HR33MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
2.8mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
1.4986mm
Capacitance :
0.33μF
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Published :
Length :
5mm
Life (Hours) :
1000 hours
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Radial, Can
Series :
UMW
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.8mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
4.2mA @ 10kHz
Applications :
Audio
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminum
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Diameter :
4mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
5mm
Datasheets
UMW1HR33MDD1TE
Nichicon UMW1HR33MDD1TE
UMW 0.33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.8mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can