UMW1E100MDD
Mfr.Part #
UMW1E100MDD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Through Hole
Tan Delta :
0.14
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
10μF
Diameter :
5mm
Published :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Length :
5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
2.0066mm
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
27mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
2mm
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
40.5mA @ 10kHz
Leakage Current :
3μA
Ripple Current :
27mA
Datasheets
UMW1E100MDD
Nichicon UMW1E100MDD
UMW 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 27mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can