UMW1C330MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMW1C330MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Applications :
Audio
Dielectric Material :
Aluminum
Length :
5mm
Series :
UMW
Lead Pitch :
2.4892mm
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
73.5mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
5mm
Diameter :
6.3mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
49mA @ 120Hz
HTS Code :
Ripple Current :
49mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
33μF
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
UMW1C330MDD1TE
Nichicon UMW1C330MDD1TE
UMW 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 49mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can