UMW1C101MDD1TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMW1C101MDD1TP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Series :
UMW
Ripple Current @ High Frequency :
138mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
16V
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
92mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Polarization :
Polar
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Length :
5mm
Mount :
Through Hole
Applications :
Audio
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
1000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
2.4892mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
92mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
100μF
Terminal Pitch :
2.5mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
UMW1C101MDD1TP
Nichicon UMW1C101MDD1TP
UMW 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 92mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can