UMW0J101MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMW0J101MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Polarization :
Polar
Applications :
Audio
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
5mm
Series :
UMW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Aluminum
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
6.3mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
100μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
HTS Code :
Terminal Pitch :
5mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
105mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Ripple Current :
70mA
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
1000 hours
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
UMW0J101MDD1TE
Nichicon UMW0J101MDD1TE
UMW 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 70mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can