UMV1H3R3MFD1TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMV1H3R3MFD1TP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Capacitance :
3.3μF
Series :
UMV
Ripple Current @ Low Frequency :
14mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
14mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Dielectric Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.003mA
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
21mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
1.4986mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
HTS Code :
Height :
5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
4mm
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
5000 hours
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.12
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Datasheets
UMV1H3R3MFD1TP
Nichicon UMV1H3R3MFD1TP
UMV 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 14mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can