UMR0J101MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMR0J101MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Dielectric Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Series :
UMR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
5mm
Polarization :
Polar
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
105mA @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
5mm
Voltage - Rated :
6.3V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
UMR0J101MDD1TE
UMR 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can