UMP1HR47MDD1TE
Mfr.Part #
UMP1HR47MDD1TE
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Through Hole
Length :
5mm
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
4mA
Ripple Current @ Low Frequency :
4mA @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminum
Diameter :
4mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
6mA @ 10kHz
Polarity :
Bipolar
Lead Pitch :
1.4986mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.47µF
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Datasheets
UMP1HR47MDD1TE
Nichicon UMP1HR47MDD1TE
UMP 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 4mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 1.4986mm Radial, Can