UMP1H2R2MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMP1H2R2MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
2mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Ripple Current :
13mA
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Bi-Polar
Leakage Current :
10μA
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
5mm
Published :
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Radiation Hardening :
No
Series :
UMP
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Packing Method :
Tape
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
19.5mA @ 10kHz
Height :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.15
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
13mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Datasheets
UMP1H2R2MDD
Nichicon UMP1H2R2MDD
UMP 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 13mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 2mm Radial, Can