UMF1V150MDD1TP
Mfr.Part #
UMF1V150MDD1TP
Description
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL
1000 hours
Voltage - Rated DC :
35V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
2.4892mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
57.5mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Terminal Pitch :
2.5mm
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
115mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Published :
Impedance :
1.3Ohm
Dielectric Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
115mA
Capacitance :
15μF
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Termination :
Radial
Diameter :
6.3mm
Length :
5mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
UMF1V150MDD1TP
Nichicon UMF1V150MDD1TP
UMF 15μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 115mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can