UMF1E4R7MDD1TP
Mfr.Part #
UMF1E4R7MDD1TP
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Ripple Current :
50mA
Lead Diameter :
450 µm
Impedance :
5Ohm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency :
25mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
4.7μF
Lead Pitch :
1.4986mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Diameter :
5mm
Dielectric Material :
Aluminum
Series :
UMF
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
50mA @ 100kHz
Termination :
Radial
Datasheets
UMF1E4R7MDD1TP
Nichicon UMF1E4R7MDD1TP
UMF 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 50mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can