UMF1C220MDD
Mfr.Part #
UMF1C220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
2mm
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
80mA
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Tape
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Impedance :
2.6Ohm
JESD-609 Code :
e3
1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
Leakage Current :
3.52μA
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.18
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
5mm
Capacitance :
22µF
Height :
5mm
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
UMF1C220MDD
Nichicon UMF1C220MDD
UMF 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 80mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can