UMF1A220MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMF1A220MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
1000 hours
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.2
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
22µF
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
3μA
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Ripple Current :
80mA
Polarization :
Polar
Height :
5mm
Lead Pitch :
2mm
Diameter :
5mm
Series :
UMF
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Impedance :
2.6Ohm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Tape
Datasheets
UMF1A220MDD
Nichicon UMF1A220MDD
UMF 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 80mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can