UMA1V470MDD1TE
Mfr.Part #
UMA1V470MDD1TE
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
1 (Unlimited)
Length :
5mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency :
120mA @ 10kHz
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.01645mA
Voltage - Rated :
35V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Tan Delta :
0.12
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
80mA
Pbfree Code :
yes
Datasheets
UMA1V470MDD1TE
Nichicon UMA1V470MDD1TE
UMA 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 80mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can