UMA1C470MDD1TE
Mfr.Part #
UMA1C470MDD1TE
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Stock
132
In Stock :
132
Through Hole
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
1 (Unlimited)
Height :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
87mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current @ Low Frequency :
58mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
58mA
Diameter :
6.3mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Capacitance :
47μF
Published :
2009
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dissipation Factor :
0.16 %
Dielectric Material :
Aluminum
Datasheets
UMA1C470MDD1TE
Nichicon UMA1C470MDD1TE
UMA 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 58mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can