UKZ2A330MPM1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKZ2A330MPM1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
10mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
100V
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
Aluminum
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Audio
Capacitance :
33μF
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Length :
20mm
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Series :
UKZ
Datasheets
UKZ2A330MPM1TD
UKZ 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can