UKW0J472MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKW0J472MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
126
In Stock :
126
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.35A @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Capacitance :
4700µF
Published :
2009
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
20mm
Ripple Current :
1.35A
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Radial
Dissipation Factor :
0.28 %
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.34
Ripple Current @ High Frequency :
1.5525A @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Leakage Current :
888.3μA
Lead Pitch :
5.0038mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Applications :
Audio
Series :
UKW
Diameter :
12.5mm
Datasheets
UKW0J472MHD
Nichicon UKW0J472MHD
UKW 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can