UKT1V221MPD1TA
Mfr.Part #
UKT1V221MPD1TA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Capacitance :
220μF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
390mA @ 10kHz
Length :
11.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
260mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Diameter :
8mm
Ripple Current :
260mA
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Voltage - Rated :
35V
Dielectric Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UKT1V221MPD1TA
Nichicon UKT1V221MPD1TA
UKT 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 260mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can