UKT1V220MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKT1V220MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Stock
812
In Stock :
812
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
2mm
Series :
UKT
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
122mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.0066mm
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
23.1μA
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
61mA @ 120Hz
Diameter :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
1000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Height :
11mm
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dissipation Factor :
0.16 %
Applications :
Audio
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
61mA
Published :
2015
Voltage - Rated DC :
35V
Capacitance :
22µF
Datasheets
UKT1V220MDD
Nichicon UKT1V220MDD
UKT 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 61mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can