UKT1H4R7MDD1TD
Mfr.Part #
UKT1H4R7MDD1TD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
EAR99
Lead/Base Style :
Straight
Diameter :
5mm
Termination :
Radial
Capacitance :
4.7μF
Number of Terminations :
2
Length :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Radial, Can
Dissipation Factor :
0.14 %
Dielectric Material :
Aluminum
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
2mm
Ripple Current :
30mA
Ripple Current @ High Frequency :
60mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
UKT1H4R7MDD1TD
Nichicon UKT1H4R7MDD1TD
UKT 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 30mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C 2.0066mm Radial, Can