UKT1E471MPD
Mfr.Part #
UKT1E471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Stock
808
In Stock :
808
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Published :
2009
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
570mA @ 10kHz
Leakage Current :
352.5μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
380mA @ 120Hz
Capacitance :
470µF
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Height :
12.5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Diameter :
10mm
Ripple Current :
380mA
Package / Case :
Radial, Can
Dissipation Factor :
0.18 %
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
UKT1E471MPD
Nichicon UKT1E471MPD
UKT 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 380mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can