UKT1C470MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKT1C470MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
11mm
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Ripple Current :
79mA
Dielectric Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
UKT
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
79mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Capacitance :
47μF
Ripple Current @ High Frequency :
158mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
16V
Terminal Pitch :
2mm
Applications :
Audio
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
UKT1C470MDD1TA
Nichicon UKT1C470MDD1TA
UKT 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 79mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can