UKT1C220MDD
Mfr.Part #
UKT1C220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Published :
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
108mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Capacitance :
22µF
EAR99
Dissipation Factor :
0.22 %
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
10.56μA
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ Low Frequency :
54mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Series :
UKT
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Height :
11mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Terminal Pitch :
2mm
Ripple Current :
54mA
Datasheets
UKT1C220MDD
Nichicon UKT1C220MDD
UKT 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can