UKT1C102MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKT1C102MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Height :
16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
UKT
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
480μA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
560mA
Applications :
Audio
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dissipation Factor :
0.22 %
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Diameter :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitance :
1000µF
Ripple Current @ High Frequency :
644mA @ 10kHz
Datasheets
UKT1C102MPD
Nichicon UKT1C102MPD
UKT 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 560mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can