UKT1C101MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKT1C101MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
172.5mA @ 10kHz
Length :
11mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Audio
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
UKT
Capacitance :
100μF
Terminal Pitch :
2mm
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
1000 hours
JESD-609 Code :
e3
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Pitch :
2.0066mm
Diameter :
5mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
19 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Polarization :
Polar
HTS Code :
Ripple Current :
115mA
Mount :
Through Hole
Datasheets
UKT1C101MDD1TA
Nichicon UKT1C101MDD1TA
UKT 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 115mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can