UKT1A682MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKT1A682MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
UKT
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.36
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
1.8055A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
1.57A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
10V
Diameter :
12.5mm
HTS Code :
Ripple Current :
1.57A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
Audio
Lead Pitch :
5.0038mm
Leakage Current :
2.04mA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Life (Hours) :
1000 hours
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
2009
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Dissipation Factor :
0.26 %
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitance :
6800µF
Height :
40mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
UKT1A682MHD
Nichicon UKT1A682MHD
UKT 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.57A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C 5.0038mm Radial, Can