UKL1V680KPDANATA
Mfr.Part #
UKL1V680KPDANATA
Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Published :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
460mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
19 Weeks
HTS Code :
Diameter :
8mm
Terminal Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Length :
11.5mm
Capacitance :
68µF
Ripple Current :
230mA
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
3.5052mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminum
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
35V
Package / Case :
Radial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Datasheets
UKL1V680KPDANATA
Nichicon UKL1V680KPDANATA
UKL 68μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 230mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can