UKL1V330MEDANATA
Mfr.Part #
UKL1V330MEDANATA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 10kHz
Leakage Current :
0.00231mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current :
140mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
33μF
Published :
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
2.4892mm
Length :
11mm
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Polarization :
Polar
Terminal Pitch :
5mm
Tan Delta :
0.08
Diameter :
6.3mm
Voltage - Rated :
35V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UKL1V330MEDANATA
Nichicon UKL1V330MEDANATA
UKL 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 140mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can