UKL1V150MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKL1V150MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
170mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
35V
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
15μF
Series :
UKL
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
UKL1V150MDD1TA
UKL 15μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can