UKL1V150KDDANATA
Mfr.Part #
UKL1V150KDDANATA
Description
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL
GENERAL PURPOSE
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
170mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
85mA
Diameter :
5mm
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
Capacitance :
15μF
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
Aluminum
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Length :
11mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
35V
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
2.0066mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
UKL1V150KDDANATA
Nichicon UKL1V150KDDANATA
UKL 15μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 85mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can